blank
0533 663 32 23
1.000 TL Üzeri Ücretsiz Kargo, Sepette Özel İndirim!

Alternatif Sağlıkta Bakırın Yeri

blank

Alternatif Sağlıkta Bakırın Yeri

Kadim kültürlerden kalan eserler sayesinde 5000 seneden fazla süredir kullanılmakta olduğunu bildiğimiz bakır, araç gereç ve aksesuar üretimine ek olarak sağlık açısından da oldukça popüler kullanıma sahip bir elementtir. Eski çağlarda, alternatif sağlıkta saf bakırın yeri ve değeri anlaşılmış bu nedenle de güzelliğini korumayı arzu eden kadınlar tarafından dahi popüler şekilde kullanılmıştır.

Yapılan arkeolojik keşifler sayesinde bakırın alternatif tıp başta olmak üzere birçok farklı alanda kullanıldığını biliyoruz. Milattan önce 400’lü senelerde Hipokrat tarafından çeşitli hastalıkları tedavi etmede antik Mısırda ise baş ağrılarını geçirmek, cilt hastalıklarını tedavi etmek ve suları dezenfekte etmek gibi sayısız alanda bu elementten faydalanılmıştır. Ayrıca, Aztek uygarlığı da bu elementin inanılmaz faydalarından yararlanmış, boğaz ağrısı gibi enfeksiyonlar ile savaşabilmek için içerisine bakır katılan sular ile gargara yapmak gibi birçok inanılmaz yöntemle bakırdan faydalanmıştır. Eğer, alternatif sağlıkta saf bakırın yeri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yazımız sizin için oldukça aydınlatıcı olacaktır.

Saf Bakırın Faydaları Nedir?

Enerji dolu bir hayatın ilk şartı bedendeki oksijen dengesi, hemoglobin üretimi ve demir bağlama kalitesinin uyumlu ve düzgün şekilde adeta bir saat gibi işlemesidir. Enerji ve hayat dolu bir yaşama sahip olmak için bu işleyişin eksiksiz şekilde devam etmesi gerekir. Ayrıca, dingin bir zihin ve oksijen dolaşımının sağlıklı şekilde işlediği bir bedene sahip olmak da bir diğer şarttır. Saf bakır işte tam olarak bu noktada devreye girmektedir. Peki bunun sebebi ve alternatif sağlıkta saf bakırın yeri tam olarak nedir?

Cevap olarak, bakırın oksijen bağlamada katalizör olarak görev almasını söyleyebiliriz. İnsan vücudu günlük 3mg bakıra ihtiyaç duymaktadır. Bu miktarının tamamının besinler ile karşılanması ise oldukça zordur. Antik dönemlerden itibaren bakırın alternatif sağlık amacı ile kullanılması da işte tam olarak bu sebepledir. Örnek vermek gerekir ise Hindistan’da bulunan Vedik kültüründe ayurveda adlı bir doğal şife yöntemi kullanılmaktadır. Buna yönteme göre su, bakır bardaktan içilirse daha şifalı bir hale gelmektedir. Suyun bakır kaplarda 8 saat kadar bekletilmesin ardından içilmesi halinde minerallerin suya geçmesi sağlanır. Ayrıca içimi de daha lezzetli bir hale gelir.

Bakır ile Karıştırılan Su Arındırılmış Olur

Bakır sahip olduğu nitelikler sayesinde suyu sterilize etmektedir. Antik dünyada kullanıldığı kadar günümüzde de hala gelişmemiş ülkelerde su sterilizasyonu amacı ile bakır kaplar kullanılmaktadır. Görüldüğü üzere alternatif sağlıkta saf bakırın yeri yadsınamamaktadır. Eğer siz de evinizde günlük olarak bu faydalardan faydalanmak istiyorsanız saf bakırdan yapılan aksesuarlar taşıyabilir veya günlük içme suyunuzu bakır kaplarda beklettikten sonra tüketebilirsiniz.

Zihinsel Aktiviteleri Canlandırır

Beynimiz görevini yerine getirirken verileri iletmeye yarayan sinir taşıyıcıları kullanmaktadır. Bu iletkenler nöron akışını hızlandırmaya yarayan miyelin adlı bir madde ile kaplıdır. Saf bakır da bu akış hızını artırmaya yarayarak beyindeki veri alışverişini hızlandırmaktadır.

Tiroid Bezlerini Çalıştırır

Vücutta bulunan bakır seviyesinin eksik olması halinde tiroid bezleri gerekli fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememektedir. Bunun sebebi ise bakır elementinde gerekli olan önemli minerallerin bulunmasıdır. Saf bakırdan imal edilmiş takılar ve bakır bardaktan içilen su zaman içerisinde bu mineral eksikliğini gidermektedir.

Pozitif Enerjinizi Yükseltir

Alternatif sağlıkta saf bakırın yeri bunlarla da kalmamaktadır. Yukarıda dile getirdiğimiz Ayurvedik düşünceye göre saf bakır kaplar suya pozitif elektrik yüklemektedir. Bu pozitif enerji de vücudun sinirsel döngüsünü dengelemektedir.

Bakır Ürün Çeşitlerimiz

Alternatif Sağlık Ürünlerimiz

En Yeni Ürünlerime Göz Atın