blank
0533 663 32 23
1.000 TL Üzeri Ücretsiz Kargo, Sepette Özel İndirim!

Ateş Elementi Nedir? Eksikse Ne Olur?

blank

Ateş Elementi Nedir?

Ateş elementi için sıcak ve enerji kavramlarını kullanmak en doğru ifade şeklidir. Genel olarak vücut ısınızın artmasını sağlayan ve dokunduğunuzda da yanma etkisi uyandıran bir yapıya sahiptir. Astroloji dünyasında da vücudumuzun enerji akışı için ateş gerekli görülmektedir.  Alternatif tıp yöntemlerinden biri olan akupunkturda da kalp, beyin ve bağırsak tedavileri için kullanılmaktadır.

Ateş elementi, yaşantımızda herhangi bir şeye başlangıcı, ardından da devamlılığı sağlar. Kişisel alanlarımızda ve iç dünyamızda ise duygu geçişleri ile ego dengelerimize müdahale eder.

Yaşam kalitesi için gerekli enerjiye sahip olan elementin, eksikliği veya fazlalığı ise sorun oluşturmaktadır. Bunlar, fiziksel ya da zihinsel olarak fark edebileceğiniz sorunlardır.

Ateş Elementi Eksikse Ne Olur?

Uyandığınızda yatağınızdan kalmakta, mesai saatlerinde işinize odaklanmakta ve daha birçok alanda kendinizi enerjik hissetmiyor musunuz?

İşte tam da bu durumda ihtiyacınız olan ateş elementi eksik demektir. Dikkatli bir biçimde vücudunuzun verdiği tepkileri gözlemlediğinizde, eksikliğin farkına varırsınız.

  • Öncelikle ısı etkisi sağladığı için vücut, gerekli ateşe sahip olmadığında kendini ısıtmaya çalışır. Bunun için de terleme ve idrar gibi vücuttan sıvı atımları durur.
  • Vücudunuzun ısı kaybında olduğunu ise cilt tonunuzun grileşmesinde ve teninizin soğumasından anlarsınız.
  • Bakışlarınızda durgunluk ve gözlerinizde matlık oluşur.
  • Sindirimi harekete geçirdiği için eksiliğinde de sindirim problemleri ortaya çıkar. En sık karşılananı ise metabolizma yavaşlığıdır.
  • Son olarak odaklanmanızda sorunlar yaşarsınız. Dikkatinizi toparlayamamanızla birlikte zihinsel güçlükler çeker ve öğrenmekte zorlanırsınız.

Elementin eksikliği ile vücudunuzun kaybolan enerjisi, yüksek olduğunda da farklı tepkilerle ortak sorunları teşkil eder.

Ateş Elementi Yüksek İse Ne Olur?

Elbette yaşam kaliteniz için gerekli olan ateş elementi eksikliğinde gösterdiği olumsuzluklar gibi fazla miktarda olmasında da sorunlar yaşatır. Açık bir zihin ile parlak cilt ve göz yapısından her şeyin yolunda olduğunu anlayabilirsiniz. Aynı şekilde fazla olduğunu gösteren belirtiler de mevcuttur.

  • Eksikliğinde vücut ısısı nasıl ki düşükse fazla miktarda olmasında da vücut ısısı yüksektir.
  • Bununla birlikte vücuttan sıvı atımında da ciddi artış olur. Bunlar; idrarda sıklık ve terlemedeki yükseliş gibi ateşe etkisindeki olumsuzluklardır.
  • Vücut ısısının artmasına bağlı olarak teninizde kırmızı döküntüler görür, yanma etkisini hissedersiniz.
  • Halk deyimi ile ‘gözünüze kan oturur’ yani kanlanma olur.
  • Yine eksikliğinde görülen ve benzer bir etki olan zihinsel sorunları, fazla olmasında da yaşarsınız.

Vücut ısısını, enerji kaynağını ve zihinsel odaklanmayı dengeleyen ateş elementine, zannedilenden daha fazla ihtiyaç duymaktayız. Bu nedenle yaşam kalitenizi düşürmemek adına ateş elementinin dengede olmasını sağlamalısınız.

Kullanılan Kaynaklar

Element Ürünlerimize Göz Atın

En Çok Satan Ürünlerimize Göz Atın

En Yeni Ürünlerimize Göz Atın