0533 663 32 23
1.000 TL Üzeri Ücretsiz Kargo, Sepette Özel İndirim!

Bakır Eksikliğinin Varlığına İşaret Eden 9 Belirti

blank

Bakır Eksikliğinin Varlığına İşaret Eden 9 Belirti

Bakır, vücutta birçok rolü olan önemli bir mineraldir.

Sağlıklı bir metabolizmanın korunmasına yardımcı olur, güçlü ve sağlıklı kemikleri destekler ve sinir sisteminizin düzgün çalışmasını sağlar.

Bakır eksikliği nadir olmakla birlikte, günümüzde daha az insanın mineralden yeterince yararlandığı görülüyor. Yeterince bakır tüketmemek, sonunda tehlikeli olabilecek eksikliğe yol açabilir.

Bakır eksikliğinin 9 belirtisi:

Yorgunluk ve Zayıflık

Bakır eksikliği, yorgunluk ve halsizliğin birçok nedeninden biri olabilir. Bakır, bağırsaktan demiri emmek için gereklidir.  Bakır seviyeleri düşük olduğunda, vücut daha az demir emebilir. Bu, vücudun dokularına yeterli oksijen taşıyamadığı bir durum olan demir eksikliği anemisine neden olabilir. Oksijen eksikliği sizi zayıflatabilir ve daha kolay yorgun hissetmenize neden olabilir.

Yapılan deneylerde bakır eksikliğinin kansızlığa neden olabileceğini göstermiştir.

Ek olarak hücreler, vücudun ana enerji kaynağı olan adenozin trifosfat (ATP) üretmek için bakır kullanır. Bu, bakır eksikliğinin enerji seviyenizi etkileyebileceği anlamına gelir ve bu da yine yorgunluk ve zayıflığa neden olur

Sık Hastalanmak

Sık hastalanan kişilerde bakır eksikliği olabilir. Bunun nedeni, bakırın sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol oynamasıdır.

Bakır seviyeleri düşük olduğunda, vücudunuz bağışıklık hücreleri yapmak için mücadele edebilir. Bu, beyaz kan hücresi sayınızı büyük ölçüde azaltabilir ve vücudunuzun enfeksiyonla mücadele kabiliyetini tehlikeye atabilir.

Araştırmalar, bakır eksikliğinin vücudun ilk savunma hattı görevi gören beyaz kan hücreleri olan nötrofil üretimini önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir.

Zayıf ve Kırılgan Kemikler

Osteoporoz, zayıf ve kırılgan kemiklerle karakterize bir durumdur. Yaşla birlikte daha yaygın hale gelir ve bakır eksikliği ile bağlantılıdır.  Bakır, kemiklerinizin içinde çapraz bağlar oluşturan süreçlerde yer alır. Bu çapraz bağlar, kemiklerin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar

Dahası bakır, vücudu kemik dokusunu yeniden şekillendirmeye ve güçlendirmeye yardımcı olan hücreler olan daha fazla osteoblast yapmaya teşvik eder

Hafıza ve Öğrenme ile İlgili Sorunlar

 Bakır eksikliği öğrenmeyi ve hatırlamayı zorlaştırabilir. Bunun nedeni, bakırın beyin fonksiyonu ve gelişiminde önemli bir rol oynamasıdır.

Bakır, beyne enerji sağlamaya yardımcı olan, beynin savunma sistemine yardımcı olan ve sinyalleri vücuda ileten enzimler tarafından kullanılır.

Yapılan deneylerde Alzheimer’lı kişilerin beyinlerinde, hastalığı olmayan kişilere kıyasla %70’e kadar daha az bakır bulunduğunu bulmuştur.

Yürümede Zorluklar

 Bakır eksikliği olan kişiler düzgün yürümeyi zor bulabilir.  Enzimler, omuriliğin optimal sağlığını korumak için bakır kullanır. Bazı enzimler omuriliği yalıtmaya yardımcı olur, böylece beyin ve vücut arasında sinyaller iletilebilir.

Bakır eksikliği, bu enzimlerin etkili bir şekilde çalışmamasına neden olarak daha az omurilik yalıtımına neden olabilir. Bu da sinyallerin verimli bir şekilde aktarılmamasına neden olur.

Yapılan çalışmalar bakır eksikliğinin omurilik yalıtımını %56’ya kadar azaltabileceğini bulmuştur.

Soğuğa Duyarlılık

Bakır eksikliği olan kişiler, daha soğuk sıcaklıklara karşı daha hassas hissedebilirler. Bakır, çinko gibi diğer minerallerle birlikte optimal tiroid bezi fonksiyonunun korunmasına yardımcı olur.

Çalışmalar, tiroid hormonlarının T3 ve T4 seviyelerinin bakır seviyeleri ile yakından bağlantılı olduğunu göstermiştir. Kan bakır seviyeleri düşük olduğunda, bu tiroid hormon seviyeleri düşer. Sonuç olarak, tiroid bezi o kadar etkili çalışmayabilir.

Tiroid bezinin metabolizmanızı ve ısı üretiminizi düzenlemeye yardımcı olduğu düşünüldüğünde, düşük tiroid hormon seviyeleri daha kolay üşümenize neden olabilir.

Aslında, düşük tiroid hormon düzeyine sahip kişilerin %80’inden fazlasının soğuğa karşı daha duyarlı olduğu tahmin edilmektedir.

Soluk ten

Ten rengi büyük ölçüde melanin pigmenti tarafından belirlenir.

Daha açık tenli insanlar genellikle daha koyu tenli insanlara göre daha az, daha küçük ve daha açık melanin pigmentlerine sahiptir

İlginç bir şekilde bakır, melanin üreten enzimler tarafından kullanılır. Bu nedenle bakır eksikliği, bu pigmentin üretimini etkileyerek soluk cilde neden olabilir.

Bununla birlikte, soluk cilt ve bakır eksikliği arasındaki bağlantıyı araştıran daha fazla insan temelli araştırmaya ihtiyaç vardır.

Erken Gri Saç

Saç rengi de melanin pigmentinden etkilenir. Düşük bakır seviyelerinin melanin oluşumunu etkileyebileceği göz önüne alındığında, bakır eksikliği erken gri saçlara neden olabilir.

Bakır eksikliği ve melanin pigment oluşumu hakkında bazı araştırmalar olsa da, bakır eksikliği ile özellikle gri saç arasındaki bağlantıyı inceleyen neredeyse hiç çalışma yok. Bu alanda daha fazla insan temelli araştırma, ikisi arasındaki bağlantıyı netleştirmeye yardımcı olacaktır.

Görme kaybı

Görme kaybı, uzun süreli bakır eksikliği ile ortaya çıkabilecek ciddi bir durumdur.

Bakır, sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlamaya yardımcı olan birçok enzim tarafından kullanılır. Bu, bakır eksikliğinin görme kaybı da dahil olmak üzere sinir sistemi ile ilgili sorunlara neden olabileceği anlamına gelir.

Mide baypas ameliyatı gibi sindirim sistemi ameliyatı olan kişilerde bakır eksikliğinden kaynaklanan görme kaybının daha yaygın olduğu görülmektedir. Bunun nedeni, bu ameliyatların vücudun bakırı emme yeteneğini azaltabilmesidir.

Bakırı bazı gıdaları tüketerek ve bakır takı taktığınızda deri yoluyla emilim sayesinde vücudunuza alabilirsiniz.

Bakır Eksikliğine İyi Gelecek Ürünlerimiz,