0533 663 32 23
2.000 TL Üzeri Ücretsiz Kargo, Vi 5 Yaşında!
2.000 TL Üzeri Ücretsiz Kargo, Vi 5 Yaşında!
0533 663 32 23

Bilek Ölçüsü Nasıl Alınır?

Bilek Ölçüsü Nasıl Belirlenir?

Günlük hayatta çok ihtiyacımız olmamasına rağmen bilmemiz gereken bilgilerden biridir. Bilek ölçüsü, insanlar tarafından çok dikkat edilmeyen beden ölçüleri arasındadır. Genel olarak yüzük ölçüsünü herkes bilir. Fakat bileğin ölçüsü genellikle bilinmez. Bunun sebebi ise takıların kullanımına dikkat etme durumudur. Nasıl ki yüzük ölçüsüne hassas yaklaşıyoruz aynı şekilde üstelik daha hassas biçimde bilek ölçüsünün de bilinmesi gerekir. Neden mi? Çünkü bileğinizin ölçüsüne uygun takılar kullanmanız halinde takılarınızın duruşunun tam olarak istediğiniz gibi olduğunu göreceksiniz.

Bileğinizin Ölçüsünü Nasıl Alırsınız?

Bunun için herhangi bir kuyumcudan yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda evde kendiniz de ölçü alabilirsiniz. Bunun için ise uygulayabileceğiniz yöntemler bulunur ama bir profesyonelden yardım almak daha doğrudur. Ölçü almak için yapılabilecek yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Bir ipi bileğinize dolayarak uç uca geldiği noktayı işaretlerin. Sonrasında bir metre yardımıyla ip ölçüsünü alabilirsiniz.
  • Kol kısmı bileğinize ne dar ne de bol olacak şekilde bir kıyafetiniz varsa bilek ölçüsü bu kısımdan da alınır.
  • Kuyumcudan yardım alarak bilek ölçüsünü profesyonel şekilde öğrenmek mümkün.
  • Hali hazırda kullanılan takılar arasında ölçüsü size en uygun olan, bilek ölçünüzü almak için de uygun olur.
  • Direkt olarak bilekten net ölçü alamıyorsanız elinizi kapatın fakat avuç içi yukarı baksın. Sonrasında, baş parmağı da dahil ederek ipi elinizin etrafında çevirerek ölçüyü alın. Üstelik bu yöntem bilezik ölçüleri için daha doğru çıkar.

Bilek Ölçüsü Hesaplama

Bileğin ölçüsünü sıfır şekilde aldıktan sonra doğru bilezik ya da bileklik ölçüsünü bulabilirsiniz. Ölçüyü almanın ardından 1 ya da 1,5 cm ekleyerek doğru bilezik ölçüsü alınır. Doğru takı ölçüsü bu sayede bulabilirsiniz. Başka bir deyişle, bileğin ölçüsü net alındıktan sonra eklenen ölçü, takının bileğinizde daha şık durmasını sağlar. Üstelik tanınan bu boşluk ile bileğin rahatsız olması da engellenmiştir. Yalnızca takılarda değil kıyafetlerde de bu kural geçerlidir. Ancak kıyafetlerde ölçü kumaşlar yardımıyla alındığı için daha zorlayıcı olur. Kıyafetin model ve kesimine göre doğru bilek ölçüsü alınırken takı için alınan ölçüden daha fazla pay koyulması gereklidir. Bu sayede dikim için de gerekli payı ayırmış olursunuz.

Bileklik Modellerimize Göz Atın

En Yeni Ürünlerime Göz Atın