blank
0533 663 32 23
1.000 TL Üzeri Ücretsiz Kargo, Sepette Özel İndirim!

Gümüş Takılar Alerji Yapar Mı?

blank

Gümüş Takılar Alerji Yapar Mı?

Takılar, daha hoş bir görünüme sahip olmak için kullanılmaktadır.  Kolye, küpe, bileklik gibi takıların kullanımı oldukça popülerdir. Ancak kimi kişilerde takılar alerjik reaksiyona neden olur. Kızarıklık, kaşıntı gibi belirtiler kişinin alerjisi olduğunun işaretidir. Bu durum gümüş takılar alerji yapar mı, sorunu akıllara düşürür.

Gerçek gümüşün alerjik reaksiyona sebep olma oranı çok düşüktür. Saf, yapımına farklı bir metal katılmayan gümüş takılar kişiye temas ettiğinde herhangi bir olumsuz etkiye sebep olmaz. Fakat bazı ‘gümüş takı’ kullanıcılarının alerjiden muzdarip olduğuna rastlamak mümkündür.

Bunun nedeni kişinin kullandığı takının tamamen gümüşten yapılmamasıdır. Nikel ile karıştırılan bu takılar metal alerjisini ortaya çıkarır. Nikel dayanıklı ve kolay işlenebilir bir madde olduğu için kimi takılarda kullanılır. Fakat bu metalin teması kimi kişilerde alerjik reaksiyona neden olur.

Nikel alerjisinin en belirgin şekilde kendisini gösterdiği takı kullanımı küpedir. Üstelik bu alerji daha çok kulağın deldirilmesi esnasında takılan küpe ile ortaya çıkar. Nikel alerjisi ilk tetiklenmesinin ardından ömür boyu süren bir alerjidir. Bu nedenle kişinin vücuduna temas eden takılar bazı sıkıntıları ortaya çıkarır.

Gümüş takılar alerji yapar mı, sorusu gümüş gerçek olduğu sürece, ‘hayır’ olmaktadır. İçeriğinde nikel bulunan gümüş takılar da bu alerji kapsamına girer.  Ayrıca dışı kaplama olan gümüş takılar da üzerlerindeki kaplama nedeniyle alerjik reaksiyona sebep olabilmektedir.

Kişinin bu alerjiye karşı alabileceği en etkili yöntem, gerçek gümüş kullanmaktır.

Takı Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Kişinin cildinde belirgin şekilde gözlemlenebilen takı alerjisi belli belirtilere sahiptir. Bu belirtiler gümüş takılar alerji yapar mı, diye sorulduğunda ne cevap verilmesi gerektiği ortaya koyar. Takı alerjisi;

  • Ciltte kızarıklık,
  • Kaşıntı,
  • Deride tahriş,
  • Ciltte kuruluk,
  • Deri döküntüsü,
  • Su dolu kabarcıkların oluşması gibi belirtiler taşımaktadır.

Bu belirtiler çoğunlukla takının temas ettiği bölgelerde gözlemlenmektedir. Ancak kişinin takıya eliyle temas edip bu belirtileri vücudunun farklı bölgelerine yayması da olasıdır. Bu belirtiler içeriğinde nikel bulunan gümüş takılarda gözükür. Gerçek gümüş ise alerjiye sebep olmaktan uzaktır.

Estetik ve şık bir görünüme en sağlıklı şekilde ulaşmak isteyenler için ideal çözüm ‘gerçek gümüş’ takı tercih etmektir.

İlginizi Çekebilir

Gümüş Ürünlerimize Göz Atın

En Çok Satan Ürünlerimize Göz Atın

En Yeni Ürünlerimize Göz Atın