0533 663 32 23
1.000 TL Üzeri Ücretsiz Kargo, Sepette Özel İndirim!

Gümüş Takılar Nasıl Temizlenir?

blank

Gümüş Takılar Nasıl Temizlenir?

Gümüş takılar, parlak ve sade görünümleriyle fazlasıyla tercih edilen aksesuarlardır. Kolye, küpe, bileklik, yüzük gibi takılarda kullanılan gümüş estetik bir görüntü oluşturur. Ancak bu görüntü takıların kirlenmesiyle bozulmaktadır. Gümüş takılar nasıl temizlenir, sorusu da bu noktada ortaya çıkar.

Ten teması, ter, toz gibi etkenler nedeniyle kirlenen takılar zaman içinde estetik duruşlarını yitirir. Fakat bu takıları temizlemenin bazı yolları mevcuttur;

  • Gümüş takıyı satın aldığınız yer, takının kararması durumunda profesyonel destek sağlar.
  • Takıları kullandıktan sonra gözlük temizleme mendili gibi hijyenik mendillerle temizlemek de kararmanın önüne geçer.
  • Kararan, parlaklığını yitiren takılar evde de temizlenebilmektedir.
  • Diş macunu gümüş temizliğinde oldukça etkilidir. Bu işlem kararan takının üzerine bez ya da fırça yardımıyla diş macunu sürülmesiyle gerçekleşir. Ardından takı yarım saat suyun içinde beklemelidir. Yarım saat sonra kurulanan takı eskisinden daha parlak bir hal alır.
  • Sirke ve karbonatlı su da gümüş takı temizliği için idealdir. Suyun içine katılan iki yemek kaşığı sirke ve karbonat takıların temizlenmesini sağlar. Bu suda yarım saat bekletilen takılar eski parlaklığını geri kazanır.
  • Limon suyu ve tuz karışımı da gümüş takıların temizlenmesine yardımcı olur. Bu karışımın içinde yaklaşık yarım saat bekleyen takılar durulanıp temizlendikten sonra daha temiz olur.

Gümüş takılar nasıl temizlenir, sorusunun aldığı cevabı bunlar oluşturur. Ancak evde yapılan temizlikler esnasında takıya nazik davranılması önem taşır.

Gümüş Takı Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Sade fakat parlak bir duruşu olan gümüş takıların güzelliğini koruması için temiz kalması şarttır. Gümüş takılar nasıl temizlenir, denildiğinde ortaya çıkan yanıtlar bu temizliğin gerçekleşmesini sağlar. Farklı yöntemler ile temizlemesi mümkün olan bu takıların temizliğine dair dikkat edilmesi gerekilen bazı detaylar mevcuttur;

  • Takı temizliği sırasında yumuşak, nemli bez kullanılmalıdır. Böylece takının çizilme ihtimali ortadan kalkar.
  • Takı ile temas edecek olan karışımların takının yapısına zarar vermemesi gerekir. Bu yüzden zedeleyici olmayan karışımlar temizlik için tercih edilmelidir.
  • Gümüş takıların temizliğinden sonra kullanımına da özen gösterilmelidir. Bütün gün takılan takıların gün sonunda çıkartıldığında temizlenmesi gerekir.

Gümüş takıların estetik duruşunu korumak için onları kirlenecekleri alanlardan uzak tutmak gerekir. Yoğun ter ve kir ile temas eden takıların kirlenmesi kaçınılmazdır. Ancak düzenli temizlik ve doğru yöntemle gümüşün parlaklığını yitirmesi önlenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Gümüş Ürünlerimize Göz Atın

En Çok Satan Ürünlerimize Göz Atın

En Yeni Ürünlerimize Göz Atın