blank
0533 663 32 23
1.000 TL Üzeri Ücretsiz Kargo, Sepette Özel İndirim!

Gümüş Takılar Sağlığa Faydalı Mıdır?

blank

Gümüş Takılar Sağlığa Faydalı Mıdır?

Gümüş takılar kişiye şık bir görünüm armağan eden aksesuarlardır. Her kıyafete uyum sağlayışı ve her tür takıda estetik bir görünüm uyandırması bu takının kullanım sıklığını arttırır. Ancak gümüş takıların sağlığa olan etkisi de göz ardı edilmeyecek ölçüdedir. Bu yüzden gümüş takılar sağlığa faydalı mıdır, sorgulamasına karşılık verilen cevap, ‘evet’ olmaktadır.

Estetik görünümün ardında gümüş takıların sakladığı faydalar şu şekildedir;

  • Gümüş takılar radyasyona karşı koruyucu özellik taşır. Kolye, küpe ya da bileklik seçimi gümüşten yana olan kişilerin radyasyondan etkilenme oranı daha düşüktür.
  • Gümüşün enfeksiyonları engelleme özelliği bulunur. Eski zamanlarda gümüş bu özelliği sebebiyle açık yaraların tedavisinde kullanılmaktaydı.
  • Metal alerjisi olan kişiler iççin gümüş takılar idealdir. Çünkü gümüşün alerjik reaksiyona sebep olma ihtimali çok düşüktür.
  • Enerji akışında rol oynayan gümüş kişinin ruhsal olarak daha iyi hissetmesini sağlar. Kişi gümüş takı kullanırken daha az kaygılı ve stressiz hisseder.
  • Gümüş antibakteriyel özelliğe sahiptir. Dolayısıyla kirlenmesi durumunda dahi bakteri üremesinin önüne geçer.

Gümüş takılar sağlığa faydalı mıdır, karmaşası böylece netlik kazanır. Ancak bu faydalar kullanılan takının ‘gerçek’ gümüş olması durumunda kendisini gösterir.  Saf gümüş olmayan takılar kişiden kişiye farklı etkilere sebep olabilmektedir. Özellikle içeriğinde nikel bulunan gümüş takılar alerjiye neden olma riski taşır.

Gerçek gümüş takılar ise sahip olduğu faydalar ile popüler bir takı tercihi olur.

Gümüş Takıların Bilimsel Faydaları

İnsan hayatına dahil olan madenlerin farklı kullanım alanları vardır. Fakat birçoğu sağlık alanından geçerek ne kadar faydalı olduğunu ortaya koyar. Gümüş takılar sağlığa faydalı mıdır, sorusu da bu şekilde yanıt bulur. Gümüşün bilimsel boyutta ele alınan yararları;

  • 1900’lü yıllarda Doktor Henry Crookes pek çok hastalığın tedavisinde gümüşü kullanmıştır. Bilimsel araştırmalarını tedaviler üzerinden ilerleten Doktor Crookes kolloid gümüşün birçok mikrobu yok ettiğini belirtmiştir.
  • Gümüşün mikropları yok etme ve çoğalmalarına mani olma özelliği ayrıca Doktor J. Mark Hovel’in raporlarında yer alan bir özelliktir.
  • Nanoteknoloji 2012 International Journal etkinliğinde Doktor Xiaojian Yao, gümüşün HIV virüsüne karşı olan etkisini açıklayan araştırmasını sunmuştur.
  • Ayrıca Covid-19 pandemi döneminde gümüş iyonlu maskelerin kullanımı tercih edilmiştir.

Bilimsel yönden bu araştırmalarla faydaları ortaya koyulan gümüş hem estetik duruşuyla hem de sağlık dostu oluşuyla ideal takı olmaya hak kazanmıştır.

Gümüş Ürünlerimize Göz Atın

En Çok Satan Ürünlerimize Göz Atın

En Yeni Ürünlerimize Göz Atın