blank
0533 663 32 23
1.000 TL Üzeri Ücretsiz Kargo, Sepette Özel İndirim!

Hal Hal Takmanın Tarihsel Geçmişi

Hal Hal Takmanın Tarihsel Geçmişi

Hal Hal Takmanın Tarihsel Geçmişi

İnsan bedenini çeşitli aksesuarlarla süslemekten hoşlanır. Kolye, bileklik, yüzük insanın bedenine taktığı, şık görünümleri olan öğelerdir. Bu takılardan bazıları geçmişten beri insana eşlik etmiştir. Hal hal takma da geçmişten gelen bir alışkanlıktır. Ayak bileğine takılan bu takı binlerce yıl önce ortaya çıkan bir aksesuardır.

Metalin keşfinden sonra insanlar bu malzemeleri yalnızca hayatlarını kolaylaştırmak için kullanmadı. Taşlardan, tahtalardan ibaret olan takılara daha hoş bir görünüm katmada da metaller rol aldı. Altın, gümüş, bakır süsler için işlenmeye başlandı. Kimi süsler ise kendi başına bir anlama sahip oldu. Yüzük kişinin başkasıyla birlikteliğini temsil eden bir takı halini belki de en ilkel çağlardan birinde aldı. Hal halın anlamı ise her tarihçiye göre farklıdır.

Daha çok kadınların taktığını bu takının anlamı tarihçilerin bir kısmına göre kişinin bekaretini sembolize eder. Fakat bazısına göre de o kişinin nişanlı olduğunu, bir ilişki içerisinde olduğunu gösteriyordu.

Hal halın anlamı toplumdan topluma değişir. Geçmişte rastlandığı birçok dönem olmasına karşın bu ayak bilekliğinin ilk nerede, ne zaman ortaya çıktığı biraz gizem taşıyan bir durumdur.

Ancak yapılan arkeolojik kazılar sayesinde hal hal takma hakkında yeterince bilgi mevcuttur.

Arkeolojik Kazılar ve Hal Hal Takma

Mağaralar insanlığa dair en eski bilgileri verir. Bazı mağara resimlerinde çizilen figürler üzerinde hal hala benzeyen çizimlere rastlanır. Fakat bunun kesinliğini soru işaretleri ile gölgelenmiştir. Bu yüzden kazı çalışmalarından elde edilen sonuçlar hal hal takma hakkında daha net bilgilere sahiptir.

Aksesuar kullanımı insanların ilkel alışkanlıklarından biridir. Açılan pek çok antik mezarın içinden çıkan takılar da bunun kanıtıdır. 2017’de Çorum Resuloğlu’nda yapılan kazı çalışmalarında keşfedilen mezar bunlardan biridir. Bu mezarda bulunan iskeletin yaşı yaklaşık 4 bin 500’dür. Bir erkeğe ait olduğu tespit edilen bu iskeletin ayak bileğinde bir hal hal vardır. Bu keşif, bu takının yalnızca kadınlar tarafından kullanılmadığını gözler önüne serer.

Bunun yanı sıra İran’da gerçekleşen bir kazıdan bulunan kadın iskeleti hal halın milattan önce 7 bin yıl evvel de kullanıldığını ortaya koyar. Bu durum hal halın antik bir takı olduğunu gösterir.

Hal Halın Kökeni

Antik dönemlerde takılar hem kullanılır hem de mezarlara hediye olarak bırakılırdı. Hal hal da bu antik takılardan biriydi. Hal hal takma Mısır, Hint ve Arap medeniyetlerinde fazlasıyla yer bulan bir alışkanlıktır.

Arapçada gümüş halka ya da ayak bileziği anlamına gelen hal hal, eski çağlardan itibaren insanlara şık bir görünüm sunan bir aksesuar olmuştur. Kişinin medeni durumunu sembolize ettiği öne sürülen bu takı farklı zaman dilimlerinden geçerek günümüze gelmiş ve varlığını sürdürmeye devam etmiştir.

Bakır Halhal Ürünlerimize Göz Atın

En Çok Satan Ürünlerimize Göz Atın

En Yeni Ürünlerimize Göz Atın