0533 663 32 23
1.000 TL Üzeri Ücretsiz Kargo, Sepette Özel İndirim!

Hiçlik Sembolü Anlamı

blank

Hiçlik Sembolü Anlamı Nedir?

Felsefi olarak nihilizm de hiççilik, tasavvufta ise benlik, gurur, kibir gibi kötü duygulardan, huylardan arınmak, hiçlik ve yokluk durumunda olmaktır. Bu duygulardan arınan bir ruhun hiçliğe ulaşarak her şeyi idrak edebilir olmasıdır.

Mevlâna hiçlik ile ilgili şu sözleri söylemiştir.

“Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen bir hiç ol. Menzilin yokluk olsun. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl çömleği tutan dışındaki biçim değil içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir.”

Bir hiç olmayı manevi anlamda ele alacak olursak; Tanrı’nın yaratışı, yüceliği, bilgeliği, sonsuzluğu karşısında kendi küçüklüğümüzün farkına vararak, ona hayranlık, saygı ve sonsuz bir sevgi duymaktır. Kibir, nefret, öfke, bencillik… vb. gibi kötü duygulardan arınmamızı tamamladığımızda bir hiç olarak bilgeliğe ulaşacağımız anlamını sembolize eder. Hiçlikte, bilgeliğin getirdiği bir tevazu vardır. Hiçlikte kendini ve haddini bilme hali vardır.

Farklı inanışlarda hiçlik Nirvana’yı işaret eder.

Nirvana’ya ulaşma isteği kişinin her türlü istekten, duygudan kurtularak; bencilliğin tamamen ortadan kalktığı, en yüksek ruh durumuna erişme hali olarak tanımlanır.

Nirvana, kişinin ölümden sonrası için değil, bu dünyada yaşarken, istek ve arzularını tamamen bitirdiği, ıstırabın ve acının olmadığı, rahatlatıcı bir dinginliğe ulaşma halidir. Bu olayın kendi kültürümüz de karşılığı hiç olmaktır.

Hiç Sembollü Ürünlerimiz

En Yeni Ürünlerime Göz Atın