0533 663 32 23
2.000 TL Üzeri Ücretsiz Kargo, Vi 5 Yaşında!
2.000 TL Üzeri Ücretsiz Kargo, Vi 5 Yaşında!
0533 663 32 23

Neden Alyans Takıyoruz?

Neden Alyans Takıyoruz?

Sonsuz aşkın sembolü nedir?

Kendinize bunu hiç sordunuz mu?

Peki, bu soru sorulduğunda çoğu insanın aklına alyans geldiğini biliyor muydunuz?

Alyanslara tarihte ilk defa Antik Mısır’da rastlanmıştır. Vena amoris (aşk damarı) adı verilen ve parmaktaki damarların direk kalbe bağlandığına inanıldığı için o parmağa alyans takılmaktaymış. Önceleri kenevirden yapılan bu yüzükler zamanla deri, kemik ve değerli görülen malzemelerden yapılmış, alyans büyüdükçe sevginin daha büyük olduğu fikri yayılmıştır.

Japonya’da eski bir inanışa göre her insanın ruhunun bir ipi olduğuna ve gerçek aşkımızla bu ip sayesinde tanışacağımıza inanılırmış. Savaşlar, ayrılıklar da olsa gerçek aşkı temsil eden ruh iplerinin ne pahasına olursa olsun bir araya geleceği düşüncesine bağlılarmış. Bu yüzden âşık olan insanlar serçe parmaklarına kırmızı ip bağlayarak aşklarını ölümsüzleştirirlermiş.

Antik Roma’da ise alyanslar bir nevi başlık parası olarak kullanılmaya başlanmıştır. Erkek evlenmek istediği kadının ailesine pahalı bir yüzük verip, evlenmek istediği kadınla takas edermiş. Bu dönemde demirden yapılan yüzükler yerini altın alyanslara bırakmış ve bu gelenek günümüze kadar gelmiştir.

Latince Alligare (alyans) kelimesi bu dönemde oluşturulmuş ve yanına bağlamak, yükümlülüğün anlamına girmek anlamına gelmektedir.

Afrika’da elmasın bulunmasıyla büyük maden şirketleri evlenmek için elmasın gerekli olduğunu insanlara empoze etmiştir. O dönemde bir erkeğin eşine alacağı yüzüğün değerinin, o erkeğin iki maaşına denk gelmesi gerektiği düşüncesi yaygınlaşmıştır.

İkinci dünya savaşında ise erkekler eşlerini hatırlamak için yüzük takmaya başlamıştır.

Her şeyin maddiyata döküldüğü ya da dökülmeye çalışıldığı şu dünyada sevginizin asıl değerini para değil, sevdiğiniz insana duyduğunuz bağlılık belirler.

Bir alyans takma ve sonsuzluk düşüncesi size aşkı fısıldayan bir sembol ise yüzüğün ne kadar pahalı olduğunun hiçbir önemi yoktur.

En Yeni Ürünlerime Göz Atın