0533 663 32 23
1.000 TL Üzeri Ücretsiz Kargo, Sepette Özel İndirim!

Om Sembolünün Anlamı Nedir?

blank

Om Sembolü Anlamı Nedir?

Basit görünen bir sembol için Om aslında çok fazla anlam barındırmaktadır.

Hinduizm, Budizm ve Jainizm’de kökleri olan Om sembolünü dünyanın her yerinde ruhsal alanlarda görülebilir ve duyulabilirsiniz.

Peki, Om sembolü ne anlama geliyor ve tarihi nedir?

Om, evrenin ilk sesi olarak kabul edilen Hinduizm’in bir temelidir. Bir Ashtanga yoga öğretmeni “Om sesinden önce hiçbir şey yoktu” diyor.

Yüksek sesle söylendiğinde, Om (veya Aum) aslında kulağa üç parçalı bir kelime gibi gelir.”A yaratılışı temsil eder, U tezahürdür ve M yıkımdır.”

Om Sembolü temelde her şeyi kapsar ve tüm evreni tek bir seste birleştirilir. Zihin, beden ve ruhun birliğini temsil eder.

Denver Üniversitesi’nde din araştırmaları bölümünde yardımcı doçent olan Deepha Sundaram: “Om sembolü Hinduizm içindeki birleşmeyi temsil ediyor. İnsanlar Om sembolünü benliğinizin üç parçası olan zihin, beden ve ruhu bir araya getirmenin bir yolu olarak düşünüyorlar.

Om’un ayrıca şefkat ve bağlantı anlamına geldiği Budizm ile de bağları vardır ve Jainizm’de, genellikle Pañca-Parameṣṭhi’ye veya eski Hint dininin beş yüce varlığına atıfta bulunmak için kullanılır.

Om’un fiziksel sembolüne gelince, çeşitli eğrileri ve çizgileri beş bilinç durumunu temsil eder.

Sol alt eğri, bilinçli, uyanık olma durumunu temsil eder.

Sol üstteki eğri bilinçsiz durumdur.

Sağ alt eğri rüya halidir uyanıklık ve bilinçdışı arasındaki durum.

Üstteki yarım daire maya halidir. “Maya, “illüzyon” anlamına gelir; ruhsal gelişimin önündeki en büyük engeldir”.

Üstteki nokta mutlak durumu temsil eder. “Bu, bilincin en yüksek halidir; sadece olabildiğiniz zaman, ruhsal mutluluğun nihai halidir.

Om’u bir mantra olarak tekrarlamak, kişinin genel durumu üzerinde güçlü etkilere sahip olabilir. Bunu yapmanın zihni, bedeni ve ruhu merkeze almaya, bilinci yükseltmeye, odağı derinleştirmeye ve şefkat inşa etmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Om sembolünü ve neyi temsil ettiğini öğrenmek, onu hayatınıza dahil etmek istemenize neden oluyorsa, onu evde meditasyonlarınıza eklemekten çekinmeyin. Evrenle bağlantınızın yanı sıra zihin, beden ve ruhun birleşiminin bir hatırlatıcısı olarak hizmet etmesine izin verin.

Om Sembollü Ürünlerimiz

En Yeni Ürünlerime Göz Atın