0533 663 32 23
2.000 TL Üzeri Ücretsiz Kargo, Vi 5 Yaşında!
2.000 TL Üzeri Ücretsiz Kargo, Vi 5 Yaşında!
0533 663 32 23

Rudraksha Taşı Özellikleri

Rudraksha Taşı Özellikleri

Rudraksha taşı özellikleri itibariyle doğal taşlardan farklıdır. Çünkü bu, doğada kendiliğinden meydana gelen bir taş değildir. ‘Rudraksha Mala’ diye de bilinen bu taş, binlerce yıldan bu yana meditasyon ve yoga pratikleri esnasında kullanılmaktadır.

Yoga geleneğine göre 108 adet taşın arasına düğümler atılmaktadır. İşte bu şekilde oluşturulan kolye, meditasyon sırasındaki olumlamaları ve mantraları tekrar etmek için kullanılmaktadır.

Böylece her bir düğümde, malanın niyeti taşa sabitlenmiş olmaktadır. Bunun için genelde; yarı değerli taşlar, ağaç tohumları, boncuklar tercih edilmektedir. Anda kalmayı kolaylaştırdığına inanılan Rudraksha kolyesinin odaklanmayı artırdığına inanılmaktadır. Çünkü bu kadar çok taş bir araya gelerek zihin için bir takip ve sayma aracı vazifesi görmektedir.

Rudraksha Taşı Tarihi

Kolyenin ilk defa Hindistan’da, 800’lü yıllar itibariyle kullanıldığı söylenmektedir. Bir Hindu duasında ortaya çıktığı düşünülen Rudraksha taşı, o yıllardan bu yana önemini hâlâ korumaktadır.

Bugün de mantralar, meditasyon ve yoga uygulamaları için kullanılan bu taş, çeşitli din mensupları tarafından da uğurlu kabul edilmektedir. Örneğin; Müslümanlıkta, Hristiyanlıkta, Yahudilikte tesbih olarak kullanımı yaygındır. Tabii ki bu tesbihlerdeki boncukların sayıları dinlere göre farklılık göstermektedir.

Rudraksha Taşının Adı Nereden Gelir?

İnanışa göre Rudraksha, kâinatın ilk ruhu olduğu rivayet edilen Shiva’nın ismidir. ‘Aksha’ kelimesi de ‘gözyaşı’ mânâsını taşımaktadır.

Mitolojiye göre; Shiva, Hint tanrısıdır. Yıllar boyu devam edecek bir meditasyon uykusuna yatmış ve uzun zaman sonra uykudan uyanarak insanoğlunun çektiği acılara, dünyanın kötülüklerine şahit olmuştur. Bunun sonucunda çok üzülmüş ve gözünden bir damla yaş düşmüştür. Böylelikle dünyaya düşen bu gözyaşı, büyüyerek rudraksha ağacı olmuştur.

Rudraksha Taşı Özellikleri

İsminden de anlaşılacağı üzere bu mala çeşidi, rudraksha ağacının tohumlarından yapılmaktadır. İyileştirici özelliğe sahip olduğuna inanılan tohumların en eskilerinden biri olarak kabul edilen Rudraksha tohumu Hindistan’da yetişmektedir. Ayrıca Nepal’de ve Katmandu bölgelerinde de Rudraksha ağaçlarına rastlanmaktadır. Söz konusu ağacın meyvelerinde bulunan tohumlardan Rudraksha taşı kolyesi elde edilmektedir.

Rudraksha taşı özellikleri içerisinde ön plana çıkan hususiyetlerden biri, manevi gücü artırdığına inanılmasıdır. Hint tanrısının gözyaşlarını sembolize ettiği düşünülen bu taşın yoğun bir şifa enerjisi barındırdığı iddia edilmektedir. Ayrıca uğur getirdiği belirtilen bu taşın huzur, bereket ve mutluluk vesilesi olduğu bildirilmektedir.

Diğer taraftan bu taş; yaratılış, doğurganlık ve yaşam gücü temsilcisi olarak değerlendirilmektedir. Canlılık, dirilik, zindelik simgesi kabul edilen bu taşın çakraları hizalamak için kullanılabileceği ifade edilmektedir.

Rudraksha Taşı Ne İşe Yarar?

Çakralardaki tıkanıklıkları gidermek için bu taştan yararlanılmaktadır. Aynı zamanda bu taşın stresi ortadan kaldırdığı da söylentiler arasındadır.

Öte yandan ruhsal denge sağladığı ve kişinin benliğini keşfetmesine yardımcı olduğu da bir başka iddia olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fiziksel olarak Rudraksha taşı özellikleri arasında ise yorgunluğa iyi gelmesi, bedeni gevşetip rahatlama sağlaması yer almaktadır.

Söz konusu taşın farkındalık üzerinde etkili olduğu savunulmaktadır. Bilinci geliştirdiği yönünde bir inanış mevcut olup bu özelliği ile kişiyi daha duyarlı ve hassas kıldığı dile getirilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra, Rudraksha taşı faydaları arasında şunlar yer almaktadır.

  • Kullanan kişiyi kendi amacına yönlendirmesi ve hayatın anlamını bulmaya yardım etmesi
  • Zihni berrak hâle getirmesi
  • Enerjiyi yükseltmesi
  • Bilgeliği açığa çıkarması
  • Üretkenliği ve bu sayede verimliliği artırması

Tüm bunlar bu taşın faydaları arasındadır.

Rudraksha Taşının Kullanım Alanları Nelerdir?

Bu kolyeyi muhtelif ritüel uygulamalarında kullanmak mümkündür. Ayrıca çoğu kişi, Rudraksha taşını kolye olarak kullanmayı tercih etmektedir. Öte yandan kolyeyi yastığın altına yerleştirmek de önerilmektedir. Böylece olumlu enerjisinden kaliteli bir uyku çekmek amacıyla yararlanılmaktadır.

Sonuç olarak; Rudraksha taşı özellikleri ve şık görünümü ile tercihleriniz arasında yer almayı fazlasıyla hak eden bir taştır. Siz de bu taşın şifasına inanlardansanız, onunla hayatınızı renklendirmek için daha fazla beklemeyin!

108 Rudraksha Tılsım Kolye

Doğal Taş ile hazırlanmış ürünlerimize göz atın

En Yeni Ürünlerimize Göz Atın

İlginizi Çekebilir