0533 663 32 23
1.000 TL Üzeri Ücretsiz Kargo, Sepette Özel İndirim!

Saf Bakır Takıların İnsan Sağlığına Faydaları

blank

Saf Bakır Takıların İnsan Sağlığına Faydaları

Tarih boyunca saf bakır takıların insan sağlığına faydaları olduğu ve birtakım iyileştirici etkiler sunduğuna inanılmıştır. Bu sebeple de doğal bir şifa tekniği olarak görülerek birçok farklı medeniyet tarafından kullanılmıştır. Özellikle de eski Mısırlılar, bu takıların insan vücuduna terapötik etkiler yaptığına inanmış ve eklem ağrısı gibi bazı sorunların tedavisinde oldukça etkili olduğunu düşünmüştür. Günümüzde de bu inanış devam ederek, bakır aksesuarlar sayesinde cildin küçük molekülleri emdiği ve bu sayede artrit, şişlik ve yaşlanma karşıtlığı gibi birçok belirtinin giderildiği düşünülmektedir.

Ceviz, kaju, yeşil sebze, karaciğer, istiridye gibi birçok besin maddesi içerik açısından bakır zenginidir. Vücut dokusunun yenilenmesi, proteinlerin sentezlenmesi, enerji üretimi, enzim sistemi ve sinir fonksiyonu gibi birçok işlemde vücudumuz bakır minerallerine ihtiyaç duymaktadır. Bakır takıların kullanılması halinde bakırın cilde temas ederek doğrudan kan dolaşımına bu mineralleri aktardığına inanılmaktadır. Bu sayılan sebeplerden dolayı vücutta mineral emilimi sağladığı, eklem ağrılarını giderdiği ve aşağıda sayılan birçok pozitif sonuç sunduğu için saf bakır takıların insan sağlığına faydaları olduğuna da inanılmaktadır. Şimdi dilerseniz gelin bakır takıların insan sağlığına ne gibi faydaları var tek tek inceleyelim.

Artrite İyi Gelir

Bakır takı ve aksesuar kullanıldığı takdirde bakır minerallerinin vücut tarafından emildiği düşünülmektedir. Bu sayede eklemlerde bulunan kıkırdaklar daha kolay şekilde büyümekte ve artritin sebep olduğu iltihap ve ağrılarda daha kolay şekilde giderilmektedir.

Antibakteriyel Özelliğe Sahiptir

Bakır, yaraların dezenfekte etmek amacı ile uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Antimikrobiyal özelliğe sahip olması nedeni ile maruz bırakılması halinde iki saat içerisinde bakterilerin tamamına yakınını öldürmektedir. Bununla birlikte antibakteriyel özelliklerinin aktive olabilmesi için doğrudan temasa gerek duyar. Ancak yine de bakır takıların yaralara doğrudan doğruya uygulanması tavsiye edilmemektedir.

Antioksidandır

Bakır antioksidan niteliğe de sahiptir. Vücudun üreteceği kolajen ve elastin açısından oldukça önemli bir elementtir. Kolajenler, eklemlerin sahip olduğu bağ dokusu ve kemik ile cildin gerek duyduğu yapısal destekten de sorumlu olmaktadır.

Bağışıklık Sistemine Destek Sağlar

Saf bakır takıların insan sağlığına faydaları arasında bağışıklık sistemini destekleyici olması da yer almaktadır. Bakır elementi, beyan kan hücre üretimi ve dağıtımı için olmazsa olmaz bir unsurdur. Bu elementin eksik olması halinde beyaz kan hücre üretimi düşecektir. Bunun sonucunda ise vücudun enfeksiyonlar ile savaşamamasına yol açan nötropeni isminde bir rahatsızlık oluşmaktadır. Bakır eksikliği çeken küçük bebekler üstünde yapılan çalışmalar bakır takviyesinin beyaz hücre üretimi ve fonksiyonunun artırdığını göstermiştir.

Sinir Sistemi ve Beyin Fonksiyonunu Üzerinde Olumlu Etkileri Bulunur

Vücutta bulunan bakır seviyesinin düşük olması halinde nörodejeneratif sonuçlar doğabilmektedir. Ayrıca, disfonksiyonel bakır metabolizması da alzheimer ile ilişkilidir. Yapılan çalışmalar, bakır takviyesi ile alzheimerin başlangıcının önlenmesinde yardımcı etkileri olabileceğini göstermektedir.

Kardiyovasküler Sağlık Açısından Pozitif Etkileri Vardır

Düşük bakır seviyesinin, yüksek kolesterol ve tansiyona sebep olabileceğine ilişkin çalışmalar bulunmaktadır. Ayrıca, bakır seviyesinin düşük olması halinde kardiyovasküler hastalıkların oluşma riskinin de artacağı düşünülmektedir. Bakırın sahip olduğu bütün bu önemli özellikler düşünüldüğünde saf bakır takıların insan sağlığına faydaları açısından birçok olumlu etkisi olduğu görülmektedir.

İlginizi Çekecek Diğer Yazılarımız

Saf bakırdan hazırlanmış ürünlerimiz

En Yeni Ürünlerime Göz Atın