blank
0533 663 32 23
1.000 TL Üzeri Ücretsiz Kargo, Sepette Özel İndirim!

Takıların Bakımı ve Temizlik

blank

Takıların Bakımı ve Temizlik

Takı; kombinleri göz kamaştırıcı hale getiren, kadınların kendisini somut olarak ifade etmesini sağlayan farklı türlerde, boyutlarda ve şekillerde olan aksesuardır. Küpe, yüzük, kolye gibi takıların kullanımı pratik ve şıktır. Ancak bu şıklığın uzun ömürlü olması için takı bakım ve temizlik konusunda bilgi sahibi olmak ve bunları uygulamak gerekir.

Takıların yapıldığı malzeme ne kadar kaliteli olursa olsun zaman içinde bu aksesuarlarda yıpranma gözlenir. Kararan zincirler, paslanan metaller takının hoş görünümünü yok eder. Bu yüzden kadınlar takı temizliği hakkında bilgi edinmeyi ister. Kullanmaktan zevk aldıkları takıların uzun yıllar onlarla olması için özenli bir bakımın şart olduğunun farkındalardır;

  • Oldukça dayanıklı olan altın takıların temizliği için ılık su ve birkaç damla bulaşık deterjanı yeterlidir. Yumuşak bir fırça yardımıyla sabunlu suda ovaladığınızda altın takılarınızın üstündeki kirlerden arınması mümkündür.
  • Takıların bakımı ve temizlik için popüler bir yöntem de sirkeli sudur. Ilık suya ilave edilen yarım bardak sirke takıların zamanla aldığı izleri çıkarmakta etkili bir formüldür. Bu karışıma karbonat eklendiğinde ise takılardaki kararmalar yok olur.
  • Gümüş takıların temizliği için ise amonyak kullanılmaktadır. Bir kap suyun içine bir yemek kaşığı kadar amonyak eklenir. Gümüş takılar yaklaşık yarım saat boyunca suyun içinde kalır. Sonrasında ise güzelce durulanıp kurutulduktan sonra temiz bir şekilde takılarınızı takabilirsiniz.
  • İmitasyon takılar gerçek olmadığı için kirlenmeye daha müsaittir. Sirkeli su, karbonatlı su ya da limonlu su gibi temizleme yöntemleri bu takıların lekelerine veda etmesi için idealdir. Fırça yardımıyla yapılan bu temizlik çeşitlerinin arasına diş macunu da girer. Yumuşak kıllı diş fırçası ile iyice ovalanan imitasyon takılar daha temiz hale gelir.
  • Bakır takıların temizliği için ise bir çay kaşığı karbonat ve 5-6 damla limon suyu yeterlidir. Mağazalarda satılan beyaz kil de iyi sonuçlar almanızı sağlayabilir.

Kadınlar takıları bu yöntemlerle temizleme seçeneğine sahiptir. Fakat eğer takılarında değerli taş bulunuyorsa basit olan temizlik yöntemi biraz daha detaylı hale gelir.

Takılardaki Değerli Taşlar Nasıl Temizlenir?

Değerli taşlar takılara usta bir işçilik ile eklenen parçalardır. Bu nedenle temizlikleri konusunda hassas olunmalıdır. Takı bakımı ve temizlik konusunda kafasında soru işareti olan kadınların merak ettiği noktalardan biri budur.

Sirkeli, sabunlu ılık suya batırma takılar için kolay bir temizlik yolu olsa da değerli taş barındıran takıların suya batırılmaması gerekir. Çünkü su, taş ve metal arasındaki yapışkanın zayıflamasına sebep olur. Dolayısıyla değerli taşları temizlerken nemlendirilmiş bir bez kullanılmalıdır. Sabunlu ya da sirkeli su ile nemlendirilen bez ile ovalanan değerli taşlı takı bu temizlik sonrası kurulanmalı ve üstünde hiç nem olmadığından emin olunmalıdır.

Kadınların kullanmaktan zevk aldığı takılar doğru temizlik yöntemleri ile uzun ömürlü kullanıma sahip olur. Takı bakımı ve temizlik hakkında bilgi sahibi olan kadınlar takılarına daha özenli bir şekilde bakma şansı yakalar. Böylece takıların güzelliği uzun bir süre boyunca onlara eşlik eder.

İlginizi Çekebilir

Doğal Taşları Temizleme Yöntemleri

Doğal Taşların Temizliği Nasıl Yapılmalı?

En Çok Satan Ürünlerimize Göz Atın

En Yeni Ürünlerimize Göz Atın