blank
0533 663 32 23
1.000 TL Üzeri Ücretsiz Kargo, Sepette Özel İndirim!

Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

blank

Yüzük Ölçüsü Nasıl Belirlenir?

Kültürümüzde genel olarak herkes tarafından bilinen bir vücut ölçüsü varsa bu da yüzük ölçüsü olmuştur. Parmak ölçüleri özellikle kadınlar için oldukça önemlidir. Bunun yanında, yüzük ölçüsü de mutlaka bilinmesi gereken bilgilerden olmuştur.

Yüzük ölçüsü, yalnızca özel zamanlarda değil aslında günlük hayatımızda da oldukça gereken bir bilgidir. Fakat son dönemlerde yalnızca özel günler olduğu sürece akıllara gelmektedir. Özel bir gün değilse ve sadece kendinize bir hediye almak istiyorsanız o zaman bu yazımızı dikkatle okumanız gerekir.

Bunun için herhangi bir kuyumcudan yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda evde kendiniz de ölçü alabilirsiniz. Bunun için ise uygulayabileceğiniz yöntemler bulunur ama bir profesyonelden yardım almak daha doğrudur. Ölçü almak için yapılabilecek yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

Yüzük Ölçüsü Alma

Ölçü alma işlemine başlamadan önce alacağınız takının modeli ve kesimi önemlidir. Çünkü ölçü, model ve kesime göre de değişiklik gösterir. Yüzük ölçüsü almak için öncelikle hali hazırda bir yüzüğünüz olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Ancak bir yüzüğünüz yoksa iple de ölçü alabilirsiniz.

Ölçü almadan önce ipi belirli bir miktarda kesin. Sonrasında, ölçü almak istediğiniz parmağınızın yüzük gelecek kısmına sarın. Sardığınızda uç uca gelen kısma bir işaret koymayı unutmayın. Artık ipi çekebilirsiniz. İp ve metre kullanarak ölçü almak biraz zor olabilir fakat malzeme olmadığı durumlarda her zaman yeterli olmuştur. Eğer yanınızda bir tel parçası varsa iyi haber, tam ölçü alabilirsiniz. Teli, parmağınızın etrafına dolayın ve tıpkı yüzük çıkarıyor gibi parmağınızdan çıkarın. Kestikten sonra teli açın. Bu sayede metreyi daha kolay kullanabilirsiniz. Üstelik bu yöntem, profesyonel yöntemlerle hemen hemen aynı çalışır. Fakat en kesin ve doğru bilgiyi bir kuyumcuya giderek yüzük ölçünüzü ücretsiz bir şekilde öğrenmeniz olacaktır. SZ yüzük ölçüsü öğrenmek istiyorum demeniz yeterli size yardımcı olacaklardır. Diğer ölçü yöntemleri de yol göstericidir evet ama en kesin ve doğru bilgi sz ölçüsü olarak öğrenmenizdir.

blank

blank

Yüzük Siparişi Verirken Nasıl Ölçü Alınır?

Parmak ölçümüzü almayı öğrendiğimize göre artık bu ölçüyü nasıl netleştirmemiz gerektiğine geçebiliriz. Ölçü tam alındıktan sonra, yüzüğü hangi ayarda kullanmak istediğinize karar verin. Yüzükler genel olarak, tam ölçüden birkaç milim geniş tercih edilmektedir. Böylece parmaklarda meydana gelecek durumlar da hesaplanır. Artık yüzük ölçümüzü tam olarak aldığımıza göre ölçü fazlasına göre kaç milim ekleyerek sipariş vermemiz gerektiğine bakabiliriz. Yüzük modeli eğer kalın ise 2 milim fazla ölçü ile almak doğru olur. Fakat yüzük ince ve hafif bir yüzük ise 1 milim fazla ölçü almak parmaklarınız için yeterli olacaktır.

Yüzük Modellerimize Göz Atın

En Yeni Ürünlerime Göz Atın