0533 663 32 23
2.000 TL Üzeri Ücretsiz Kargo, Vi 5 Yaşında!
2.000 TL Üzeri Ücretsiz Kargo, Vi 5 Yaşında!
0533 663 32 23

Yüzyıllardır Şifa Bakır

Yüzyıllardır Şifa Bakır

Bakır, antik çağlardan beri insanların şifa çağrılarına kulak vermiş ve şifacılar bu sesi duymuştur. Sağlığın desteklenmesi ve sürdürülmesinde bakırın rolünü anlayan eski insanlar bakırı farklı kullanım şekilleriyle hayatlarına dahil etmişlerdir.

Eski Mısır tarihine göz atacak olursak, Mısırlılar içme sularını sterilize etmek, baş ağrılarını iyileştirmek ve cilt hastalıklarına yardımcı olabilmek için bakır kullandılar. Ayrıca modern tıbbın ilk adımlarını atan Mısırlılar o çağda gerçekleştirdikleri tıp alanındaki buluşlarıyla günümüze ışık tutmayı başarmışlardır.

Yaklaşık M.Ö 400 yıllarında Yunan (*1) Hipokrat çeşitli hastalıkların tedavisinde bakırı tavsiye etmiştir.

Eski Aztek uygarlığında boğaz ağrısı ve enfeksiyonlarla savaşmak için bakırla karıştırılmış suyla gargara yapmak dahil olmak üzere tıbbi amaçlar için bakır kullanılırdı.

Eski Hindistan’da ve uzak doğuda cilt rahatsızlıkları ve göz enfeksiyonları bakırla tedavi edilirdi.

Roma İmparatorluğu döneminde doktorlar, mideyi ve vücuttaki toksinleri temizlemek, ağız yaralarını, ülseri iyileştirmek için bakır kullanılmasını tavsiye ettiler.

  1. Yüzyıl yakın günümüzde gerçekleşen Kolera salgınları sırasında, doktorlar bakır işçilerinin koleraya karşı bağışıklığı olduğunu öğrendi. 19. Yüzyılın sonlarında Avrupalı doktorlar ayrıca arterit yanı sıra ishal, dizanteri ve tüberküloz tedavisinde bakır kullanılmasını tavsiye ettiler.
  2. Yüzyılda ise bakır sağlık tarihindeki yerini korumaya ve önemli bir rol oynamaya devam etti. Alman tıp araştırmacıları, bakır madencilerinin bakır madenlerinde çalıştıkları sürece artritten etkilenmediklerini keşfettiler. Bu gözlem, tıp araştırmacılarını artrit, ateş, siyatik, boyun ve sırt ağrısı çeken hastaları tedavi etmek için bakır kullanmaya yöneltti.

Bakırın sağlıktaki rolüyle ilgili en son çalışmalardan birinde, bilim adamları, bakır bir kapta su depolamanın, e.coli, salmonella gibi ciddi bakteriler de dahil olmak üzere mikrobiyal olarak kontamine içme suyu üzerindeki etkisini incelediler. Başlangıçta kirlenmiş suyun 16 saat sonunda tamamen bakteri içermediğini keşfettiler.

Geçmişten geleceğe bakır birçok hastalığın önlenmesinde, çare olmasında önemli bir rol oynamıştır. Beni bakıra iten, hissettiğim uyumu açıklayabileceğim en büyük sebeplerden bu olabilir. Bakır sadece hastalıklara çare bulmakla kalmıyor, aşkla uğraştığınız ve inandığınız bir tutku olabiliyor.

(*1) Günümüzde doktor olabilmenin şartlarından biri olan yemin, tıbbın babası.

Bakır Ürünlerimiz

Dil Sıyırıcı
Tütsülük
Bardaklar
Bileklikler
Kolyeler
Küpeler
Saç Tokaları
Yüzükler

En Yeni Ürünlerime Göz Atın