blank
0533 663 32 23
1.000 TL Üzeri Ücretsiz Kargo, Sepette Özel İndirim!

Bakır Eksikliği Nasıl Anlaşılır ve Giderilir?

blank

Bakır Eksikliği Nasıl Anlaşılır ve Giderilir?

Bakır eksikliğini erken teşhis etmek oldukça önemlidir. Çünkü bakır eksikliği ile karşı karşıya kaldığınız zaman çok ciddi reaksiyonlar yaşayabilirsiniz. Bu ciddi reaksiyonlar sizin geç kaldığınızı göstermektedir. Bu yüzden erken müdahale, sorun çıkmadan çözüm bulmayı hedeflemektedir. İlk olarak bakır eksikliği nasıl anlaşılır kısmına değinelim. Hangi durumlarda bu eksikliği yaşarsınız gelin birlikte bakalım.

Bakır Eksikliği Neden Olur?

Pek çok sebepten dolayı yaşanmaktadır. Yanlış bir beslenme tarzınız varsa ve yeterince bakırı vücudunuza alamıyorsanız bu eksiklik ortaya çıkaracaktır. Yahut bakırı yeterince alıyorsanız fakat bakırın birlikte fonksiyonunu yerine getirdiği diğer mineral ve vitaminleri yeterince almıyorsanız yine eksiklik görülecektir.

Bunların dışında bakırın veya diğer minerallerin doğru alınmaması durumunda da eksiklik yaşanmaktadır. Bunun sebebi ise vücuda alınan bakırın vücut tarafından emilememesidir. Örneğin eğer vücudunuza olması gerekenin çok üzerinde çinko alıyorsanız, bakır vücudunuzda emilemeyecektir. Yani yalnızca yetersiz beslenme değil gereğinden fazla beslenme de eksikliğe yol açabilir.

Bir diğer etken ise fruktozdur. Fruktozun fazla alınması da vücudun işleyişini bozmaktadır. Sindirim elemanlarında da tahribata yol açmakta ve yine bakır eksikliğine yol açmaktadır. Meyve şekeri olarak bilinen fruktoz, sofra şekerinin de 50%’sini oluşturmaktadır. Bu da demek oluyor ki şeker tüketimi fazla olanlar da bakır eksikliği kaynağı olabilir

Bakır Eksikliği Nasıl Giderilir?

Eğer ciddi belirtilerle karşı karşıyaysanız varsa mutlaka sağlık kontrollerinizi yaptırmalı ve doktorunuzun tavsiyeleri çerçevesinde hareket etmelisiniz. Şüpheleniyor iseniz veya ciddi etkilerini gördükten sonra erkenden önlem almak istiyorsanız, öncelikle şekerlemeler, fast-food ürünleri, abur cuburlar hayatınızın bir parçası ise yalnızca bakır eksikliğine değil pek çok hastalığa da yatkınsınız demektir. Bunun için yapmanız gereken olabildiğince doğal hayvansal ürünlere ve sebzelere yönelmektir. Özellikle balık olmak üzere deniz ürünlerine ve yumurtayı mutlaka beslenme takviminize eklemelisiniz. Ayrıca öğün aralarını azaltmalı ve sağlığınız için hareket etmeyi elden bırakmamalısınız. Vücut fonksiyonlarının doğru işleyebilmesi için vücudun harekete de tabii olması gerekmektedir.

Tüm bunlara dikkat ettiğinizde bakır eksikliği karşısında korkmanıza gerek kalmayacak.

Bakır Ürünlerimize Göz Atın

Bakır Bileklikler

Bakır Kolyeler

Bakır Küpeler

Bakır Yüzükler

Bakır Saç Tokaları

Bakır Anahtarlıklar

En Yeni Ürünlerimize Göz Atın

İlginizi Çekecek Diğer Yazılarımız