blank
0533 663 32 23
750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo, Sepette Özel İndirim!

Bakır ve Mineral Eksikliği

blank

Bakır ve Mineral Eksikliği

Bakır minerali; insan, hayvan tüm canlıların yaşamını devam ettirebilmeleri için gerekli olan bir mineraldir. İnsan vücudundaki işlevleri ise oldukça kritik noktalarda yer almaktadır. Anne karnındaki bebeğin gelişiminden sinir iletimine, alyuvar yapımından kemik gelişimi ve metabolizmaya kadar pek çok hayati fonksiyonda işlevi bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminin de vazgeçilmez bir parçası olan bakır minerali olmadan bir hayat düşünülemez. Bu yönüyle bakır ve mineral eksikliği konusu oldukça ciddi bir konudur ve gerekli önem verilmelidir.

Bakır ve Mineral Eksikliği Neye Sebep Olur?

Eğer vücudunuzda bakır ve mineral eksikliği yaşıyorsanız olası pek çok sorunla karşı karşıyasınız demektir. Yukarıda işlevlerinden kısaca bahsetmiştik. Şimdi bakır eksikliğinde başımıza gelecek senaryolardan en ciddi olanlarına birlikte bakalım:

  • Kansızlık diye tabir ettiğimiz anemi ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü bakır, demirin kullanımında başrol görevlerinden birini üstlenmektedir. Bakır olmadığında demir kullanılmamaktadır.
  • Miyelonöropati denilen omurilik ve sinir tutulumu ise bakır eksikliği durumunda karşılaşabileceğiniz ciddi bir rahatsızlıktır. Bu durum yürümede zorlanmaya varacak kadar bacaklarda güçsüzlüğe ve uyuşmaya sebep olmaktadır. Ayrıca denge bozukluğu, idrar kaçırma gibi daha büyük sorunlara yol açmaktadır.
  • Saçların erken beyazlamasında da bakır eksikliğinin önemli bir yeri bulunmaktadır.
  • Vitiligo riskini artırmaktadır.

Bunlar dışında gözün aniden ağrıması, gözde seyrime ve görme kayıpları, baş dönmesi, kemik erimesi, yorgunluk ve çarpıntı, karaciğer yağlanması bakır ve mineral eksikliğinde karşınıza çıkan sağlık sorunları arasındadır.

Bunların dışında bakır eksikliğine dayalı pek çok rahatsızlık bulunmaktadır. Çünkü başlarken de dediğimiz gibi bakır, vücudumuzun esansiyel elementlerinden bir tanesidir. Bu nedenle bakır eksikliği ciddiye alınması gereken bir konudur. Bakırın bulunduğu gıda maddeleri temel gıda maddelerimizdir. Kabuklu deniz ürünleri, balık, ciğer, yumurta ve kakao bu besin maddelerinin başında gelir. Bu nedenle dengeli bir beslenmede bakır eksikliği görülmemektedir.

Günlük alınması gereken bakır mineral miktarı.

Yetişkinlerde günlük bakır ihtiyacının ortalama 2,5 mg, çocuklarda 1-2 mg, bebeklerde ise 0.5 mg oranında olması gerekiyor

Bakır ve Mineral Eksikliğinde Ne Yapmalı?

Dengeli ve iyi bir beslenmenin yanı sıra dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, yediğiniz diğer şeylerdir. Çünkü vücudunuza yalnızca bakır mineralini almak eksiklik yaşamayacağınız anlamına gelmez. Bakır minerali vücutta emilmesi gereken bir mineraldir. Yüksek fruktoz tüketimi ise bakır emilimini bozmakta ve bakırdan zengin gıdalarla bile beslenseniz bakır eksikliği yaşamanıza sebep olmaktadır. Yüksek fruktoz ise tatlandırılmış gıdaların fazla olduğu batı tipi beslenmede yoğunluk göstermektedir. İşlenmiş ve tatlandırılmış ürünlerden uzak durmak da bakır ve mineral eksikliği ile karşılaşmamanız açısında önemli bir yer tutmaktadır.

Bakır Ürünlerimize Göz Atın

Bakır Bileklikler

Bakır Kolyeler

Bakır Küpeler

Bakır Yüzükler

Bakır Saç Tokaları

Bakır Anahtarlıklar

En Yeni Ürünlerimize Göz Atın

İlginizi Çekecek Diğer Yazılarımız

error: İçerik korunmaktadır !!