blank
0533 663 32 23
1.000 TL Üzeri Ücretsiz Kargo, Sepette Özel İndirim!

Bakır Nasıl Parlatılır?

blank

Bakır Nasıl Parlatılır?

Bakır nasıl parlatılır?’ Diye merak mı ediyorsunuz? Bu işlemi elinizin altındaki malzemelerle kolayca yapabileceğinizi biliyor musunuz?

Kullanılabilecek yöntemler arasında; limondan tuza, sirkeden ketçaba kadar birçok mutfak ürünü yer almaktadır. Hepsinin ortak yönü asidik olmaları ve bakır yüzeyinde herhangi bir çizilmeye yol açmamalarıdır.

Bakır Neden Kararır?

Bakır eşyalar çok fazla ısıya veya suya maruz kaldığı zaman kararmaktadır. Ayrıca bakırın yapısında doğal olarak meydana gelen oksitlenme de kararma yapmaktadır.

Bakır eşyaları yıkadıktan sonra ıslak bırakmak kararma sorununa zemin hazırlamaktadır. Yahut nemli bir yerde saklamak da kararmasına sebebiyet vermektedir. Öte yandan bakır eşyaların bulaşık makinesinde yıkanması da yine bu kararma duruma neden olmaktadır. Aynı zamanda bakır tava ve tencerelerin içi boş şekilde ocağa koyulması kararma problemini beraberinde getirmektedir.

Tüm bunların yanı sıra bakır tencereler kullanılırken tahta kaşıklardan kullanmak gerekir. Çünkü, metal kaşıklar bakırda kararmaya sebep olmaktadır.

Kararan Bakır Nasıl Parlatılır?

Bakırdan üretilen eşyaların kararmasını önlemek için dekoratif bakır ürünleri vernikle kaplamak etkili bir yol olarak tercih edilmektedir. Diğer taraftan bakırı nikel ile kaplama yöntemine de başvurulmaktadır. Fakat nikel kaplama sağlık açısından son derece zararlıdır. Bakır eşyalarınızı mümkün ise kaplamasız kullanmak en doğal ve sağlık faydaları açısından en verimli halidir. Çünkü Bakırı tekrar parlatmak çok kolay ve kısa süren bir işlemdir.

Kararmış bakır nasıl parlatılır? Sorusunun cevabında ise şu yöntemlerle ön plana çıkmaktadır:

1.      Ketçap ile Bakır Parlatma

Sahip olduğu asit vasıtasıyla ketçap, hafif kararma problemini ortadan kaldırmaktadır. Onun bu etkisinden yararlanmak için aşağıdaki adımları izlemek yeterli olmaktadır:

 • İlk olarak bakır eşyaya biraz ketçap dökün.
 • Yaklaşık 10 dk beklemeye bırakın.
 • Ovalamaya başlayın. Kararma kayboluncaya dek bu işleme devam edin.
 • Ardından, kalıntıları sabun ve su ile temizleyin.
 • Sonrasında yumuşak, temiz bir bez yardımıyla kurulayın.

Böylelikle bakırdan yapılmış ürününüzü eski parlaklığına kavuşturabilir ve aynı kalite ile kullanmayı sürdürebilirsiniz. Fakat bu yöntemin vernikli süs eşyalarında kullanımı sakıncalı olmaktadır. Zira bu eşyaların üstünde bulunan koruyucu katmanlar kolayca dökülebilmektedir. O yüzden söz konusu eşyalara bu tarz malzemeler uygulamak, ovalamak veya cilalamak önerilmemektedir.

2.      Tuz ve Beyaz Sirke ile Bakır Parlatma

Yapmanız gereken ilk şey, bir çay kaşığı tuzu bir bardak sirke içerisinde eritmektir. Hazırladığınız karışımı bakır eşyanızın üstüne yumuşak bir bezle uygulamalısınız. İşlemi tamamladıktan sonra yarım saat bekletmek gerekmektedir. Sonrasında yıkayıp kurulamak kâfidir.

Eğer bakırın üzerinde kir tutmuş göçüklere(yüzeydeki girinti çıkıntılar) rastlarsanız, bu bölgeleri temizlemek için bir diş fırçasından yardım alabilirsiniz. Ancak o kısımları nazikçe fırçalamaya özen göstermeniz önem arz etmektedir. Fazla bastırmaktan kaçınmanız gereklidir.

3.      Tuz ve Limonla Bakır Parlatma

Bu yöntemde ise önce bir tane limonun suyu sıkılmaktadır. Ardından tuz ilâve edip karıştırılmaktadır. Böylelikle malzeme macun kıvamına gelmektedir. Elde edilen macun bakır eşyaya temiz bir bezle sürmek gerekecektir. Sonra güzelce ovulmalı, ardından ılık suyla durulanmalıdır.

Ayrıca imkânınız varsa balmumu cilası kullanarak cilalamanız bakırın daha iyi parlaması ve bu parlaklığını muhafaza etmesi noktasında etkili olacaktır.

4.      Un, Tuz ve Sirkeyle Bakır Parlatma Yöntemi

Bu uygulama inatçı lekelerde çok işe yaramaktadır. Şöyle ki;

 • Üç yemek kaşığı tuz ile aynı miktarda unu karıştırın.
 • Bir miktar da sirke ekleyin.
 • Karışımı bakır yüzeye yumuşak bir bez kullanarak sürün. (Bunu yaparken kalın bir tabaka hâlinde uygulamaya dikkat edin.)
 • Bakırı ya plastik bir örtüyle örtün ya da plastik bir torbanın içerisine yerleştirin.
 • Birkaç saat bekletin.
 • Son aşama olarak, karışımı yıkayıp bakırı kurulayın.

Eğer bu yöntemler dışında ‘bakır nasıl parlatılır?’ diye düşünüyorsanız, bakır parlatma cilası Metal Parlatma adı ile alabileceğiniz krem formunda temizleyicilerden de faydalanabilirsiniz.

Ek videolar size yol gösterici olacaktır izlemeyi unutmayın ????

https://www.instagram.com/reel/ClL5SZSDOBY/

https://www.instagram.com/reel/CjbPldhj6h0/

https://www.instagram.com/reel/CgoWdQfjvgz/

https://www.instagram.com/reel/CfsyX3yoFFj/

Bakır Ürünlerimize Göz Atın

Bakır Bileklikler

Bakır Kolyeler

Bakır Küpeler

Bakır Yüzükler

Bakır Saç Tokaları

Bakır Anahtarlıklar

En Yeni Ürünlerimize Göz Atın

İlginizi Çekecek Diğer Yazılarımız